Cooler Master przygotował krótki poradnik zakupowy, dotyczących swoich wentylatorów MasterFan Pro. Wydawałoby się, że ich zakup jest dość prosty. Okazuje się jednak, że gracz musi borykać się z kilkoma problemami. Od kształtu łopatek zależy, w jaki sposób jest rozprowadzane powietrze po obudowie. Cecha ta wymusza także miejsce wewnątrz obudowy, w którym należy zamontować wentylator. Dobór niewłaściwego urządzenia może przyczynić się do skrócenia żywotności pozostałych podzespołów.

Niech za przykład posłużą tu rozwiązania Cooler Mastera, który oferuje modele z serii MasterFan Pro, do różnych zadań: Air Flow, Air Pressure i Air Balance.

Air Flow

Konstrukcja tego wentylatora jest inspirowana silnikami turbośmigłowymi, stosowanymi w samolotach. Tak zaprojektowane łopatki mają wypychać z obudowy duże ilości powietrza. Po Air Flow warto sięgnąć, gdy szuka się wentylatora, który w krótkim czasie pozbędzie się dużych ilości ciepła z obudowy. Urządzenie to najlepiej sprawdza się z tyłu lub u góry obudowy.

Air Pressur

W tym przypadku producent podpatrzył działanie silnika helikoptera, a Air Pressure najlepiej funkcjonuje przy usuwaniu powietrza skoncentrowanego na małej powierzchni. Wentylator ten warto umieścić z przodu obudowy lub tuż przy ochładzanych podzespołach.

Air Balance

Produkt mający być kompromisem pomiędzy wcześniej wymienionych wentylatorami. Air Balance łączy konstrukcję silnika samolotu z silnikiem helikoptera i został przygotowany z myślą o chłodzeniu procesora.

Trzy tryby pracy

Na koniec warto wspomnieć o wspólnych cechach wszystkich modeli:

  • gumowe mocowania
  • pokrycie łopatek specjalną powłoką redukującą opór powietrza
  • łopatki ułożone w sposób mający redukować wibracje i denerwujące dźwięki
  • wentylatory MasterFan Pro działają w trzech trybach głośności – Performance, Quiet i Silence
  • użytkownik sam może zdecydować, czyli najefektywniejsze chłodzenie czy niemal absolutną ciszę
  • Nominalne napięcie: 12 VDC
  • Złącze: 4-Pin (PWM)
  • Wielkość wentylatorów: 140 x 140 x 25 mm (Pro 140), 120 x 120 x 25 mm (Pro 120)

Wentylatory MasterFan Pro Air Flow, Air Pressure i Air Balance dostępne są w rozmiarach 120 mm i kosztują około 58 zł. Wersja 140 mm Air Flow i Pressure jest dostępna w cenie około 65 zł. Dodatkowo Air Balance 120 występuje w wersji z podświetleniem RGB.