Strona głównaPcMod.plNewsyCOMPUTEX 2022 – AMD prezentuje procesory Ryzen 7000

COMPUTEX 2022 – AMD prezentuje procesory Ryzen 7000

W czasie targów COMPUTEX 2022 firma AMD zaprezentowała sporo innowacji w dziedzinie technologii komputerowych. Na scenie wystąpiły takie osobistości, jak: prezes i dyrektor generalna AMD – dr Lisy Su, Corporate Vice President and General Manager – Jason Banta, Chief Architect, Gaming Solutions and Marketng – Frank Azor, Corporate Vice President and GM, Desktop PC – David McAfee.

Procesory AMD Ryzen 7000

Prezes i dyrektor generalny firmy AMD, dr Lisa Su, przedstawiła nadchodzące procesory Ryzen 7000 z nową architekturą “Zen 4”. Nowe jednostki mają zapewnić znaczny wzrost wydajności — do 15% IPC w momencie premiery jesienią 2022 roku. Zostały one oparte o 5 nm proces technologiczny. Nowe procesory podwoją ilość pamięci podręcznej L2 na rdzeń, a także będą charakteryzowały się wyższym taktowaniem. W rdzeniu procesora znajdzie się także blok sprzętowy akceleracji sztucznej inteligencji oraz instrukcje specyficzne dla sztucznej inteligencji. Dzięki temu Zen 4 będzie na bieżąco z wymaganiami nowoczesnego oprogramowania, które coraz częściej zmierza w kierunku przetwarzania sztucznej inteligencji.

Computex 2022 - AMD - Ryzen 7000

Podczas prezentacji zademonstrowano przedprodukcyjny procesor Ryzen 7000 pracujący z częstotliwością 5,5 GHz podczas rozgrywki w gry AAA. Ten sam procesor był także o ponad 30% szybszy od Intel Core i9-12900K w wielowątkowym renderowaniu w programie Blender. Warto zaznaczyć, że owe taktowanie nie będzie dotyczyło wszystkich rdzeni, a tylko kilku. Dodatkowo maksymalnie taktowanie będzie co jakiś zbijane, aby nie dopuścić do przegrzania.

Ryzen 7000 będzie miało całkowicie nowe chiplety z rdzeniami, a także układ scalony wejścia/wyjścia. Zintegrowano w nim układ graficzny AMD RDNA 2, zaczerpnięty z procesorów mobilnych Ryzen. Prócz tego zobaczymy także obsługę pamięci DDR5 i szyny PCI Express 5.0.

Ryzen Mobile — procesory Mendocino

W ofercie mobilnej AMD pojawią się nowe procesory Mendocino. Układy te zbudowano w oparciu o architekturę Zen 2+ (4 rdzenie i 8 wątków) i zintegrowany układ graficzny na architekturze RDNA 2. Nowe jednostki zaprojektowano tak, aby zapewnić najlepszy czas pracy na baterii i wydajność w przedziale cenowym 300 – 700 dolarów.

Computex 2022 - AMD

Pierwsze systemy wyposażone w nowe procesory “Mendocino” będą dostępne u partnerów OEM w czwartym kwartale 2022 roku.

Platforma AM5

Nowa platforma od AMD – AM5 to duża zmiana ze strony AMD. Pierwszą zauważalną różnicą jest zastosowanie gniazda LGA, czyli umieszczenie pinów kontaktowych w podstawce, a nie w procesorze. Taki zabieg zrobiono już przy procesorach Ryzen Threadripper oraz EPYC. Nowe gniazdo ma 1718 pinów i obsługuje procesory Ryzen 7000 o maksymalnym TDP do 170 Watów. Do tego dochodzi wsparcie dla dwukanałowej pamięci DDR5 oraz infrastruktury zasilania SVI3. Nie można zapomnieć również o obsłudze 24 szyn PCIe 5.0, dzięki czemu jest to jedna z najbardziej rozbudowanych platform dla komputerów stacjonarnych na rynku.

Computex 2022 - AMD

AM5 będzie obsługiwać do 14 portów USB 20 Gb/s, ale nie ma wzmianki o USB 4.0. Będzie też obsługa Wi-Fi 6E i do 4 wyjść monitorowych. Jest to bardzo ważne, ponieważ przyszłe procesory AMD będą zawierać zintegrowane układy graficzne. Płyty te powinny obsługiwać HDMI 2.1 i DisplayPort 2, zgodnie z możliwościami graficznymi RDNA 2 procesorów.

Computex 2022 - AMD

Rodzina AM5 obejmuje trzy poziomy płyt głównych:

  • X670 Extreme: Zapewnia najwięcej możliwości połączeniowych i ekstremalne możliwości przetaktowywania dzięki obsłudze PCIe 5.0 dla dwóch gniazd graficznych i jednego gniazda pamięci masowej;
  • X670: Wspiera entuzjastyczne przetaktowywanie z obsługą PCIe 5.0 dla jednego gniazda pamięci i opcjonalną obsługą grafiki;
  • B650: Zaprojektowany dla użytkowników o wysokiej wydajności z obsługą pamięci masowej PCIe 5.0.

Płyty główne ze wszystkimi trzema chipsetami będą dostępne u takich partnerów jak: ASRock, Asus, Biostar, Gigabyte i MSI. Rozwiązania pamięci masowych PCIe 5.0 będą dostępne u takich partnerów, jak: Crucial, Micron i Phison.

AMD Advantage Systems i AMD SmartAccess Storage

Laptopy AMD Advantage zostały zaprojektowane z myślą o zapewnieniu jak najlepszych wrażeń w grach, oferując najnowocześniejszą wydajność, piękne wyświetlacze o wysokiej częstotliwości odświeżania, długi czas pracy na baterii i wiele więcej. Systemy AMD Advantage są wyposażone w inteligentne technologie AMD, które pozwalają procesorom i układom graficznym AMD współpracować ze sobą, aby wyeliminować wąskie gardła systemu i zapewnić maksymalną wydajność i efektywność. Firma AMD zaprezentowała dziś najnowszy dodatek do rodziny inteligentnych technologii — AMD SmartAccess Storage, który obsługuje Microsoft DirectStorage i wykorzystuje technologię AMD Smart Access Memory. Pozwala to na skrócenie czasu ładowania gier i przyspiesza strumieniowanie tekstur.

Computex 2022 - AMD

Nowe systemy AMD Advantage są dostępne w ofercie wielu producentów OEM, w tym Alienware, Asus, Lenovo i HP, a teraz także w konstrukcjach integratorów systemów firm Metamechbook i Origin PC.

Firma Corsair wprowadza również na rynek swój pierwszy w historii laptop przeznaczony dla graczy i streamerów – CORSAIR VOYAGER a1600, wyłącznie z AMD Advantage. Jednostka została wyposażona w zintegrowane 10-klawiszowe centrum dowodzenia streamingiem, obsługiwane przez popularne oprogramowanie Stream Deck firmy Elgato. Nie zabrakło również wysokiej jakości kamery internetowej 1080p do streamingu.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Michał Olber
Michał Olberhttp://olber.pl/
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Warto przeczytać