Firma ASRock zaprezentowała minikomputer ASRock Z390 DeskMini GTX. Jest to niewielkich rozmiarów komputer dla graczy, wyposażony w komponenty Micro-STX. Jednostka wspiera ośmiordzeniowe procesory Intel Core, pamięci DDR4 o maksymalnym taktowaniu 4000 MHz oraz karty graficzne GeForce GTX na architekturze Pascal. Ten ostatni komponent jest oparty o złącze MXM.

ASRock Z390 DeskMini GTX

Przejdźmy teraz do poszczególnych podzespołów. Płyta główna to Z390M-STX MXM, mająca chipset Z390. ASRock po raz kolejny łamie wszelkie granice, jeżeli chodzi o miniaturowe płyty główne oraz mocne chipsety. Dzięki temu we wnętrzu komputera można zamontować procesory Intel Core 8 i 9 generacji. Mowa tutaj chociażby o topowej jednostce Core i9-9900K o TDP 95W.

A skoro jesteśmy przy procesorach, to jest możliwość ich podkręcania. Producent zamontował na płycie głównej mocną 6 fazową sekcję zasilania. Ma to dostarczyć odpowiedniej mocy zamontowanemu procesorowi.

Dwa moduły na pamięci RAM w rozmiarze SO-DIMM, potrafią obsłużyć do 32 GB w obu kościach. Maksymalne zegary wynoszą 4000+ MHz po OC. Warto tutaj zatem poszukać modułów z radiatorami.

Jeżeli chodzi o karty graficzne, to producent pozwala na montaż modułów na złączu MXM typu B+. Z jednej strony niewielki rozmiar, z drugiej dość wysoka cena. Wspomniane karty mogą mieć maksymalną długość 113 milimetrów. Według specyfikacji na stronie, płyta wspiera modele NVIDIA GeForce GTX 1060 i NVIDIA GeForce GTX 1080.

Przejdźmy teraz do dysków. Producent umożliwia zamontowanie do trzech urządzeń M.2 typu 2280/2260 oraz dwóch SATA 6 Gb/s z zasilaniem 5 V.

Na tylnym panelu ASRock Z390 DeskMini GTX znajdziemy: 2 x HDMI, DisplayPort, mini DisplayPort, 2 x USB 3.1 Gen 1, 2 x USB 3.1 Gen 2, gigabitową kartę sieciową, złącze zasilania. Jest to zatem wystarczająca ilość dla zwykłego gracza i użytkownika. Na przodzie natomiast jest włącznik zasilania, USB 3.1 Gen 2, mikrofon, słuchawki oraz USB 3.1 typu C. Z boku natomiast są jeszcze dwa złącza 2 x USB 2.0.

ASRock DeskMini GTX Z390 to bardzo ciekawa jednostka. Małe rozmiary idealnie wpasowują się w nasze zamiłowanie to mini-ITX. Do tego komputer jest bardzo mobilny i lekki. Możliwość montażu mocnych podzespołów również jest na plus. Jesteśmy ciekawi jedynie ceny i dostępności w sprzedaży.