Pracując przy komputerze dłuższy czas na pewno zadawaliście sobie pytanie, czy nie dałoby się przyspieszyć pewnych zadań. Otóż niektóre czynności, zamiast klikania myszą można wykonać bardzo szybko, przy użyciu skrótów klawiszowych. Kilka podstawowych pewnie znacie (jak np. Ctrl + C – kopiuj, czy Ctrl + V – wklej), ale tutaj przedstawimy te, które według nas przydadzą się podczas codziennej pracy.

Ctrl + kółko myszki

Kombinacja klawisza i kółka myszki pozwala skorzystać z lupy. Można przybliżać i oddać dany fragment dokumentu lub strony internetowej. Wciśnięcie klawiszy Ctrl + 0 w przeglądarce pozwoli wrócić do stanu domyślnego.

Klawisze Windows + , (przecinek)

Aby móc podejrzeć nasz pulpit, kiedy mamy otwarte dużo okien można skorzystać z tego skrótu. Podobne działanie ma także najechanie myszą i chwilowe odczekanie w dolny lub prawy róg paska zadań.

Klawisze Windows + D

Dzięki tym klawiszom zminimalizujemy wszystkie okna.

Klawisze Windows + Shift + M

Ta kombinacja działa odwrotnie do poprzedniej. Przywraca wszystkie zminimalizowane okna do ich pierwotnego stanu.

Klawisze Windows + E

Jeżeli potrzebny jest szybko eksplorator Windows, to wystarczy skorzystać z tej kombinacji.

Klawisze Windows + I

Jeśli nie chcemy korzystać z prawego kliknięcia myszki na wolnym miejscu na pulpicie możemy zawsze użyć tej kombinacji by otworzyć okno ustawień systemu Windows

Klawisze Windows + R

Jeden z jeden z najczęściej wykorzystywanych klawiszy. Po jego wciśnięciu otwiera się okno Uruchom, z poziomu którego można odpalić aplikację na Windows. Wraz z premierą Windows 8 zostało ono po części zintegrowane w systemie. W Windows 10 po wciśnięciu klawisza Windows, można zacząć coś pisać i już system zaczyna wyszukiwania z możliwością uruchomienia.

Klawisze Ctrl + F

Skrót do szybkiego znajdywania, zarówno na komputerze, jak i w wielu innych aplikacjach. Jest to integralna część każdego szanującego się programu i systemu operacyjnego.

Klawisze Windows + L

O tym skrócie wie niewiele osób. Jest to według nas jeden z najważniejszych skrótów w systemie, który pozwala na blokadę konta systemu Windows. Dzięki temu żadna postronna osoba nie usiądzie do naszego komputera i nie zacznie z niego korzystać.

Klawisz F2

Dzięki niemu można nadać szybko nową nazwę zaznaczonemu plikowi lub katalogowi

Klawisz F5

Przycisk ten służy do odświeżania zawartości katalogu, pulpitu lub różnych programów (np. strony internetowej w przeglądarce)


Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Yazhubal - blog fotograficzny

Jaka jest różnica pomiędzy Win+' a Win+F u mnie obie opcje mają tą samą funkcję z searchbarem.

Ollbi
Ollbi
4 lat temu

Ja u siebie pod Win+' mam szybkie szukanie w przeglądarce. Na pulpicie nic się nie dzieje. Win+F otwiera natomiast okno opinii Microsoft, gdzie można się zalogować i zobaczyć swoje dane w kwestii testowania nowości.

Yazhubal - blog fotograficzny
Reply to  Ollbi

Ok wyjaśniło się, jedna z aplikacji Adobe blokowała mi ten skrót 🙂