Do naszej redakcji zawitał dysk SSD — Plextor M9P Plus 1 TB od firmy Plextor. Jest to całkowicie nowa seria urządzeń w wersji M.2 do laptopów, M.2 z radiatorem do komputerów stacjonarnych, a także w wariancie zabudowanym w adapterze PCI Express. Czy zatem warto zainteresować tym nośnikiem? Jego obecna cena wynosi między 650 – 700 zł. Jest zatem konkurentem dla Patriot Viper VPN100 1 TB, czy WD Black SN750 1 TB.

Plextor M9P Plus 1 TB bazuje na 96-warstwowych pamięciach flash Kioxia BiCS4 3D NAND. Współpracują one z kontrolerem Marvell Eldora Plus 88SS1092, który jest wspomagany przez pamięci Cache typu LPDDR3L o pojemnosci 1024 MB. Powinno to pomóc w operacjach kopiowania plików. Jeżeli chodzi o rozmiar, to wykorzystano tutaj znany format M.2 2280, interfejs PCI-Express 3.0 x4 oraz protokół NVMe 1.3.

Sekwencyjny odczyt/zapis wynosi do 3400/2200 MB/s oraz losowy odczyt/zapis do 340 000/320 000 IOPS. Plextor oferuje trzy opcje pojemności: 256 GB, 512 GB i 1 TB. Dyski wyposażone zostały w najnowszą technologię korekcji błędów LDPC, a także w technologię optymalizująca pamięć podręczną – PlexNitro.

Pojemność 256 GB 512 GB 1 TB
Kontroler Marvell Eldora Plus 88SS1092
NAND Flash Kioxia BiCS4 3D NAND
Interfejs PCIe 3.1 x4
Rozmiar M.2-2280
Odczyt sekwencyjny do 3400 MB/s
Zapis sekwencyjny do 1700 MB/s do 2200 MB/s
Losowy odczyt IOPS 300,000 340,000
Losowy zapis IOPS 300,000 320,000
TBW 160 TB 320 TB 640 TB
DRAM Buffer 256 MB 512 MB 1024 MB
Gwarancja 5 lat

Współczynnik MTBF wynosi w przypadku tego dysku 1.5 mln godzin. Urządzenia objęte zostały 5-letnią gwarancją producenta.

Wygląd dysku

Nośnik dysk przyjechał do nas w takim oto pięknym opakowaniu. Połączenie czerni z kolorami tęczy lub RGB LED świetnie się komponuje.

Pamięci znajdują się razem z kontrolerem po jednej strony płytki PCB. Nasz model nie ma domyślnie założonego radiatora.

Producent umożliwia również kupno z zamontowanym. Stworzono swojego rodzaju radiator, mający 6 żeber, które biegną po całej długości. Ma to zapewniać efektywne odprowadzanie ciepła. Jednakże ma to też swoje wady – wysokość. Nie na każdej płycie głównej, czy w laptopie będzie można go zamontować.

Dysk wspiera najnowsze technologie korekcji błędów LDPC, a także optymalizujące pamięć podręczną – PlexNitro. Nasz model ma 1 TB pojemności na papierze, a po sformatowaniu otrzymujemy 970 GB.

Procedura testowa

Wszystkie testy dysku Plextor M9P Plus 1 TB wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Home 64-bit w wersji Update 1903. Pobrane były najnowsze aktualizacje oraz zainstalowaliśmy najbardziej podstawowe oprogramowanie:

 • Steam z kilkoma grami
 • Przeglądarka Firefox
 • Sterowniki systemowe oraz do karty graficznej
 • Oprogramowanie płyty głównej

Dysk SSD był wpięty w port M.2 i pracował na swoich domyślnych ustawieniach. Jeżeli posiadaliśmy dysk SSD na interfejsie SATA, to był on wpięty w porty SATA 6 Gb/s.

Każdy test powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia. Jeżeli zachodziły jakiekolwiek anomalie w wynikach, to test powtarzany był do około 10 razy i z tego staraliśmy się wybrać średnią. Odrzucane były najbardziej skrajne wartości.

Oto użyte oprogramowanie:

 • AS SSD 2.0.6821.41776
 • HWInfo 6.25
 • 7-zip 19.00
 • Plik MKV – film Tears of Steel w wersji 4K o rozmiarze 6.23 GB
 • Gra DOOM w najnowszej wersji na Steam
 • Gra Dead Island w najnowszej wersji na Steam

Do mierzenia temperatury dysku używaliśmy oprogramowania HWInfo. Pozwoliło to na w miarę precyzyjne zapisanie wyników.

Platforma testowa

Model Dostawca
Procesor 2nd Gen. Ryzen CPUAMD Ryzen 7 2700X @ 4.1 GHz PcMod.pl
Płyta główna ASUS-ROG-STRIX-X370-I-GAMINGASUS ROG STRIX X370-I Gaming PcMod.pl
Karta graficzna Zotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! EditionZotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! Edition PcMod.pl
Pamięć RAM Patriot Viper SteelPatriot Viper Steel 2×8 GB DDR4 4000 MHZ Patriot Viper Steel
Dysk twardy Plextor M9P Plus 1 TBPlextor M9P Plus 1 TB Plextor M9P Plus 1 TB - opakowanie
Zasilacz be quiet! SFX L Powerbe quiet! SFX L Power 500 W PcMod.pl
System operacyjny Windows 10Windows 10 Home 64 bity PcMod.pl

Testy

AS SSD Benchmark

AS SSD Benchmark to program pozwalający na sprawdzenie wydajności dysków SSD poprzez wykonywanie analizy pracy urządzenia z wykorzystaniem różnych próbek.

Czas kopiowania 7 GB pliku binarnego

Przygotowaliśmy 7 GB plik binarny, który następnie został skopiowany do innej lokalizacji.

Plextor M9P Plus 1 TB - Czas kopiowania 7 GB pliku binarnego

Pakowanie pliku 7 GB do archiwum

7 GB plik binarny został spakowany do archiwum ZIP. Aby zminimalizować wpływ procesora do minimum, użyliśmy 0% kompresji. Wykorzystywane były wszystkie dostępne wątki procesora. Czas mierzyliśmy od momentu wciśnięcia klawisza zaczynającego.

Plextor M9P Plus 1 TB - Pakowanie pliku 7 GB do archiwum

Rozpakowywanie archiwum z 7 GB plikiem

7 GB plik binarny został spakowany do archiwum ZIP. Następnie mierzyliśmy czas jego rozpakowywania od momentu wciśnięcia klawisza zaczynającego.

Plextor M9P Plus 1 TB - Rozpakowywanie archiwum z 7 GB plikiem

Czas kopiowania dużej ilości plików (30 GB)

Przygotowaliśmy paczkę z różnymi wielkościami plików. Znajdują się one w jednym katalogu — od małych, ważących ledwie kilka kB, aż po pliki większe, których rozmiar przekraczał kilka gigabajtów. Nasz test ma w zamierzeniach symulować standardowe kopiowanie na dysku.

Plextor M9P Plus 1 TB - Czas kopiowania dużej ilości plików (30 GB)

Instalacja gry Dead Island z kopii zapasowej na Steam

Stworzyliśmy kopię zapasową gry Dead Island na tym samym dysku. Następnie skasowaliśmy grę i przywróciliśmy ją z kopii. Czas mierzony był od wciśnięcia przycisku zatwierdzającego zadanie.

Plextor M9P Plus 1 TB - Instalacja gry Dead Island z kopii zapasowej na Steam

Wielozadaniowość

W tym teście robimy dwie operacje jednocześnie: kopiujemy plik z filmem MKV o wadze 6.2 GB oraz instalujemy grę Dead Island z kopii zapasowej Steam. Test sprawdza, jak dysk radzi sobie z kilkoma zadaniami jednocześnie.

Plextor M9P Plus 1 TB - Wielozadaniowość

Wczytywanie rozgrywki w grze DOOM — mapa Odlewnia

Uruchomiliśmy grę w trybie Vulkan. Następnie mierzyliśmy czas wczytywania od momentu wybrania mapy.Plextor M9P Plus 1 TB - Wczytywanie rozgrywki w grze DOOM — mapa Odlewnia

 

Podsumowanie testów Plextor M9P Plus 1 TB

Plextor to uznana marka w świecie pamięci półprzewodnikowych. Od wielu lat produkuje dobrej jakości nośniki pamięci, ale tak jak u innych zdarza się mieć gorsze modele. W przypadku testowanego przez nas Plextora M9P Plus 1 TB możemy powiedzieć, że model ten wyszedł im całkiem dobrze. Zastosowanie 96-warstwowych pamięciach flash Kioxia BiCS4 3D NAND, które Współpracują z kontrolerem Marvell Eldora Plus 88SS1092 to był dobry wybór. Do tego mamy pamięci Cache typu LPDDR3L o pojemności 1024 MB.

Mimo że w benchmarkach syntetycznych nie zawsze znajduje się w czołówce, to w wielu innych testach znajduje się w czołówce. Mowa tutaj, chociażby o instalacji gier, rozpakowywaniu pliku 7 GB, kopiowaniu wielu plików, czy wielozadaniowości.

Jeżeli chodzi o temperaturę, to minimalna wynosił zaledwie 32 °C, natomiast maksymalna 68 °C.

Teraz czas na minusy, a znaleźliśmy jedynie dwa. Pierwszym z nich jest zapełniający się bufor pamięci lub problematyczny kontroler przy kopiowaniu 50 GB pliku. Kilka prób i we wszystkich prędkość potrafiła spaść około 90 – 150 MB/s. Drugi problem natomiast pojawił się przy kopiowaniu 30 GB różnych plików. Tutaj prędkość spadała do poziomu 230 MB/s.

A jak się miała sprawa po zapełnieniu dysku powyżej 60%? Różnica w testach była na poziomie błędu statystycznego. Można ją było również zauważyć w teście AS SSD, głównie przy zapisie, gdzie spadała do poziomu około 550 – 600 MB/s.

Pora przejść do werdyktu. Uważamy, że warto zainteresować się tym modelem. I to pomimo tych dwóch błędów. Jeżeli ktoś nie kopiuje za często plików w dużej ilości lub wielkich paczek, to nie odczuje żadnego spowolnienia. A cena 650 – 700 zł za 1 TB pojemności jest nader atrakcyjna.

Zalety:

 • Kości pamięci Kioxia BiCS4 3D NAND
 • Można zamontować własny radiator, ale jest także wersja z gotowym rozwiązaniem
 • Akceptowalne temperatury pracy
 • Wysoki współczynniki MTBF
 • 5 lat gwarancji

Wady:

 • Problemy z kontrolerem lub pamięcią podręczną podczas kopiowania 50 GB pliku
 • Radiator uniemożliwia montaż w części płyt głównych oraz laptopach

Za wypożyczenie sprzętu dziękujemy polskiemu oddziałowi firmy Plextor.

Plextor M9P Plus 1 TB - testy dysku SSD na kościach BiCS4 3D NAND 1

Plextor M9P Plus 1 TB - testy dysku SSD na kościach BiCS4 3D NAND 2

Plextor M9P Plus 1 TB - testy dysku SSD na kościach BiCS4 3D NAND 3


Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments