Około 21 dni temu, do naszego zespołu trafił jeden z modeli obudów na dyski zewnętrzne firmy ICY DOCKICYNano MB861U31-1M2B. Ostatnim razem testowaliśmy model Transcend SSD Enclosure Kit CM80S z dyskiem Transcend M.2 SSD 830S, który wypadł dobrze. Pamiętajmy jednak, że wiele zależy od zastosowanego dysku M.2.

Przenośne obudowy na dyski SSD sprawdzi się w wielu warunkach. Mowa chociażby o osobach, które muszą zabrać ze sobą wiele danych z komputera domowego lub firmowego. Dodatkowo potrzebują mieć do nich stały dostęp, a powiedzmy, nie zawsze będzie dostęp do Internetu. Do tej pory popularne były zwykłe urządzenia z dyskami twardymi HDD. Jednak dyski SSD zaczęły bardzo tanieć i w końcu można sobie pozwolić na w miarę pojemne urządzenia tego typu. Likwidują one również wady swoich starszych braci — awaryjność w przypadku upadku z dużej wysokości. Kolejna zaleta to szybkość odczytu i zapisu — nasz model bez problemów pracował powyżej 300 MB/s, zarówno przy kopiowaniu, jak i zapisie. Do tego potrafił bardzo szybko uruchamiać programy na nim zainstalowane. Czy warto zatem zainteresować się wspomnianą obudową ICYNano MB861U31-1M2B?

Wygląd ICYNano MB861U31-1M2B

Obudowa dotarła do nas w kartonowym opakowaniu. Po otwarciu ukazuje się naszym oczom obudowa. Dodatkowo w zestawie znajdziemy dwa kable: USB typu C -> USB typu C oraz USB typu C -> USB typu A. Nie zabrakło również taśmy termoprzewodzącej.

Obudowa wykonana jest z dobrej jakości aluminium oraz plastiku. Jest to szczotkowane aluminium koloru czarnego, które może zbierać odciski palców. Druga część wykonana jest z plastiku. Z przodu mamy umieszczone złącze USB typu C, do którego wpinamy jeden z załączonych kabli. Otworzenie obudowy polega na lekki podważeniu z jednej ze stron i zdjęciu pokrywy.

Następnie wpinamy nasz nośnik w złącze, przesuwając regulator długości dysku. Na dysk możemy założyć lub nie taśmę termoprzewodzącą dla lepszego odprowadzania ciepła. Na koniec zakładamy aluminiową obudowę, wpinając ją do plastikowego spodu.

Obudowa ICYNano MB861U31-1M2B ma niewielką diodę z przodu, która sygnalizuje jej pracę. Warto tutaj nadmienić, że płytka PCB wspiera jedynie dyski ze złączem M.2 SATA SSD M key.

Procedura testowa

Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Home 64-bit w wersji 21H2. Pobrane były najnowsze aktualizacje. Dysk SSD był wpięty w port M.2 i pracował na swoich domyślnych ustawieniach. Jeżeli posiadaliśmy dysk SSD na interfejsie SATA, to był on wpięty w porty SATA 6 Gb/s. Obudowa ICYNano MB861U31-1M2B została wpięta w port USB 3.1 Gen 1 po kablu USB typu A.

Każdy z testów powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia. Jeżeli zachodziły jakiekolwiek anomalie w wynikach, to test powtarzany był do około 7 – 10 razy i z tego staraliśmy się wybrać średnią. Odrzucane były najbardziej skrajne wartości.

Oto użyte oprogramowanie:

 • HWInfo 7.02
 • 30 GB różnej wielkości plików
 • 7 GB plik
 • 7-zip 19.02
 • LibreOffice Portable
 • NVIDIA GeForce Game Ready Driver 436.15

Procesor pracował z domyślnymi ustawieniami taktowania, z włączonym Boostem. Pamięci RAM zostały podkręcone do 3600 MHz, przy napięciu 1.35V. Temperatury były mierzone przy użyciu HWInfo.

Platforma testowa

Model Dostawca
Procesor Ryzen 3AMD Ryzen 7 2700X ICYNano MB861U31-1M2B - testy obudowy od ICY DOCK 1
Płyta główna ASUS ROG STRIX X370-I GamingASUS ROG Strix X370-I Gaming ICYNano MB861U31-1M2B - testy obudowy od ICY DOCK 1
Karta graficzna Gigabyte GeForce RTX 2060 MINI ITX OC 6GGigabyte Geforce RTX 2060 MINI ITX OC 6G ICYNano MB861U31-1M2B - testy obudowy od ICY DOCK 1
Pamięć RAM Patriot Viper SteelPatriot Viper Steel 2×8 GB DDR4 4000 MHZ Patriot Viper Steel
Dysk twardy ADATA XPG GAMMIX S11ADATA GAMMIX S11 480 GB ADATA
Dysk twardy SanDiskUltraDSSDSanDisk Ultra 3D SSD 1 TB SanDisk logo
Zasilacz SilverStone SX600-GSilverStone SX600-G SilverStone
Chłodzenie Alphacool Eisbaer 240Alphacool Eisbaer 240 ICYNano MB861U31-1M2B - testy obudowy od ICY DOCK 1
System operacyjny Windows 10Windows 10 Home 64 bity ICYNano MB861U31-1M2B - testy obudowy od ICY DOCK 1

Benchmarki

Testy syntetyczne

Nie mogło zabraknąć testów syntetycznych w AS SSD.

ICYNano MB861U31-1M2B

Kopiowanie 7 GB pliku

Utworzyliśmy 7 GB plik na dysku i był on kopiowany pomiędzy dyskami M.2, SATA oraz przenośnym na USB 3.1 Gen 1 Typu C.

ICYNano MB861U31-1M2B

Kopiowanie 30 GB plików

Utworzyliśmy na dysku 30 GB plików różnej wielkości. Następnie były one kopiowane pomiędzy dyskami M.2, SATA oraz przenośnym na USB 3.1 Gen 1 Typu C.

ICYNano MB861U31-1M2B

Inne czynności

Zmierzyliśmy czas usuwania 30 GB różnych plików, instalacji LibreOffice Portable oraz dekompresji 7 GB pliku w programie 7-zip.

ICYNano MB861U31-1M2B

Temperatury

Niestety, ale nie byliśmy w stanie zmierzyć temperatur pracującego dysku. Oprogramowanie nie było w stanie poprawnie odczytywać wartości. Mogę jednakże powiedzieć, że obudowa podczas ciężkiej pracy nagrzewała się i odbierała ciepło od dysku.

Podsumowanie testów ICYNano MB861U31-1M2B

Po dwutygodniowych testach musimy przyznać, że obudowa ICYNano MB861U31-1M2B sprawuje się należycie dobrze. Jest ona bardzo elegancka, nie wysuwa się z dłoni i jest lekka. Jeżeli chodzi o odciski palców, to są one zbierane, ale na szczęście niezbyt mocno widoczne. Sam montaż dysku jest niezwykle prosty, bo niewymagany jest żaden śrubokręt. Potem wystarczy tylko zaaplikować taśmę termoprzewodzącą i zamknąć obudowę.

Jeżeli chodzi o wydajność, to nie jest źle. Aczkolwiek dużo zależy od zastosowanego dysku oraz czy podłączony on został do portu USB 3.1 Gen1, czy USB 3.1 Gen2. Niestety, ale w naszym przypadku z niewiadomych przyczyn nie chciało wykrywać dysku pod portem drugiej generacji, a nie mieliśmy akurat pod ręką innej płyty głównej. Jednakże prędkość była zadowalająca i nie zauważyliśmy zbytniego spowolnienia.

Duży plus dla producenta, za dołączenie dwóch różnych kabli oraz taśmy termoprzewodzącej.

Zalety:

 • Dobry odczyt i zapis sekwencyjny z zastosowanym dyskiem,
 • Ładnie prezentująca się aluminiowo-plastikowa obudowa,
 • Ciekawa kolorystyka
 • Dołączone kable USB 3.1 Typu C oraz USB 3.1 Typu A,
 • Brak konieczności używania śrubokrętu,
 • Dołączona taśma termoprzewodząca.

Wady:

 • Brak możliwości odczytania temperatur dysku,
 • Nie ma jak schować kabla USB,
 • Kiepsko wyceniony, w porównaniu do innych obudów,
 • Ciężka do zapamiętania nazwa 🙂

Za wypożyczenie dysku dziękujemy polskiemu oddziałowi firmy ICY DOCK.


Poprzedni artykułIEM Cologne 2021: Relacja z turnieju głównego
Następny artykułFantasyexpo z prawami do transmisji PGL Major Stockholm 2021!
Miłośnik technologii najnowszych ale i tych starych . Uzależniony od wszystkiego co związane z komputerami oraz grafiką komputerową . Wolne chwile spędza nad fotografia i tworzy strony internetowe.
Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments