Crysis 3 to już pewnego rodzaju synonim w świecie gier komputerowych. W momencie pojawienia się w 2006 roku gra wzbudziła niemałe emocje. Użyty silnik Crytek był przełomowy, jak na swoje czasy. Potrafił wykorzystać moc wielu rdzeni w procesorach oraz użyć pełnej mocy dostępnych wtedy kart graficznych. Producent dodatkowo zaszył w silniku w nim tzw. ewolucję. Z biegiem czasu grafika w grze miała stawać się coraz lepsza i dopasowywać do nowych możliwości sprzętu komputerowego.

Po kilku dniach od premiery w Internecie pojawiło się słynne zdanie: Czy pójdzie na tym Crysis? Zostało ono wyznacznikiem mocy sprzętu do grania przez najbliższe 10 lat.

Crysis 3 - menu główne

W lutym 2013 roku na rynku premierę miała gra Crysis 3. Użyto w niej najnowszego silnika Crytek 3, który jako jeden z niewielu potrafił wykorzystać moc wszystkich rdzeni procesora.

Poprawiono także jakość generowanej oprawy graficznej. w dniu premiery gra zdobyła bardzo dobre recenzje. Hak to się ma po 4 latach? Zapraszamy do naszego artykułu.

Fabuła

Akcja gry dzieje się 24 lata po zakończeniu Crysis 2 w roku 2047. Prorok (główny bohater gry o imieniu Laurence Barnes) w Nanokombinezonie zostaje złapany przez korporację CELL i uwięziony w kriokomorze. Jako ostatni posiada w pełni działający nanoskafander. Korporacja CELL chce od niego wyciągnąć jak najwięcej informacji.

Crysis 3 - PsycholGra zaczyna się w momencie, jak Psychol (przyjaciel Proroka) z drużyną ruchu oporu uwalnia Proroka z więzienia. Poznajemy kilka szczegółów, a reszty dowiadujemy się w kolejnych misjach.

Crysis 3

Polski dubbing zachwyca, a humor momentami jest wręcz idealny.

Rozgrywka

Zaczynamy z podstawowym pakietem zdolności. Na starcie dostajemy prosty pistolet od Psychola. Możemy używać szybkiego biegu, wyższego skakania, wzmocnionego pancerza, silnego kopnięcia i uderzenia oraz maskowania.

Crysis 3 - pistolet

Jednakże to co jest najciekawsze to możliwość ulepszania posiadanych zdolności. W czasie gry zdobywamy specjalne teczki, ulepszające nasz kombinezon. Dodają one nam punkty, które możemy wykorzystać do włączenia nowych ulepszeń. Po wciśnięciu literki H ukazuje się nam takie okno:

Crysis 3 - umiejętności

Mamy możliwość wykorzystywać do 4 ulepszeń w danym momencie. W czasie gry zapoznajemy się z praktycznie każdym i decydujemy, co w danym momencie jest nam potrzebne.

My osobiście szliśmy wpierw w umiejętności hakerskie oraz niewidzialność. Potem udoskonaliliśmy ciężki pancerz, który przydaje się nader często.

Crysis 3 - ciężki pancerzCrysis 3 - maskowanieW grze obecnych jest kilkanaście rodzajów broni, z którymi warto się dobrze zapoznać. Każdy znajdzie coś dla siebie. Owe bronie posiadają wymienny ekwipunek oraz naboje.

Crysis 3 - łukWielu osobom przypadnie do gustu cichy i zabójczy łuk. Jest to broń ekskluzywna w grze i warto z niej korzystać rozważnie.

Samo przechodzenie gry daje dużo satysfakcji i potrafi zająć sporo czasu. Nie ma za dużo swobody, a misje są ściśle liniowe. Brak jest też większej interakcji między postaciami. Większość czasu gadamy z Psycholem lub Claire, ale nie nazwałbym tego interakcją.

Crysis 3 - brońCzasami są momenty, nad którymi trzeba się dłużej zastanowić i znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Oprawa graficzna

Silnik Crytek 3 potrafi zrobić duże wrażenie. Ustawienie wszystkiego na wysokich detalach wciska momentami w fotel.

Crysis 3

Efekty środowiskowe są na wysokim poziomie i realizmie. Fizyka świata również potrafi zachwycić.

Crysis 3 - ustawienia graficzne

Gra po 4 latach nadal dość mocno obciąża maszyny. Duże znaczenie ma tutaj zastosowany procesor, który odpowiada za fizykę w grze. Im więcej rdzeni tym lepiej.

Muzyka

Ścieżka dźwiękowa to jeden z ważniejszych elementów gier. To ona nadaje jej swoistego charakteru. I tutaj nie ma się do czego przyczepić. Za kompozycję odpowiedzialny jest Hans Zimmer.

Wady

Na pewno wspomniana wcześniej liniowość fabuły. Brakuje też większej interakcji między postaciami i ich głębsze poznanie. Czasami zdarzały się dziwne błędy, jak przelatywanie przez ściany ale było to sporadyczne.

Podsumowanie

Co tu dużo mówić. Gra Crysis 3 jest wręcz rewelacyjna. Osoby chcące odkryć wszystkie tajemnice poświęcą naprawdę sporo godzin na nią.

Crysis 3

Dużo smaczku dodają specjalne tryby trudności, które można wybrać po zakończeniu każdej rozgrywki. Od przedostatniego poziomu nie posiadamy np. celownika, a przeciwnicy są jeszcze trudniejsi do zabicia. Pamiętajmy także, że i my sami posiadamy już praktycznie wszystkie ulepszenia oraz znamy dokładnie każdą mapę.

Osobiście po 4 latach polecamy każdemu fanowi gatunku FPS tą grę. Trzeba to przeżyć samodzielnie i popodziwiać możliwości 4 letniego już silnika, który potrafi nadal zachwycić.