W ostatni weekend maja 2016 roku odbył się Arkhamer 2016, czyli konwent miłośników fantastyki. Jako miejsce kolejny raz wybrano Zespół Szkół nr 10 w Kaliszu, ul. Podmiejska 9a. Nie była to żadna wynajęta sala, czy inne miejsce, co tym bardziej oddało klimat tego wydarzenia. Redakcja PcMod.pl miała okazję pierwszy raz uczestniczyć w tego typu konwencie i musimy przyznać, iż ma to swój niezapomniany urok.

Arkhamer 2016
Wejście do szkoły

Na miejscu pojawiliśmy się z samego rana, jeszcze przed godziną 12, dzięki czemu mogliśmy poznać bezpośrednio organizatorów, którymi byli: Paulina Mikołajczyk, Julia Kowalska, Jakub Rzepecki, Olga Rzepa, Paulina Lis.

Koszt wejściówki na konwent został ustalony na 35 zł (pełen karnet, umożliwiający przebywanie na imprezie przez cały czas jej trwania i nocowanie w salach wspólnych). Osoby, które chciały wejść tylko konkretnego dnia, bez noclegu, przygotowano wejściówki jednodniowe – piątek za 10 zł, sobota za 20 zł. W niedzielę natomiast wstęp był całkowicie darmowy.

Arkhamer 2016
Smok do malowania

Kolejny raz z rzędu uruchomiono również wcześniejszą akredytację, a osoby które się zarejestrowały z wyprzedzeniem, otrzymały specjalny zestaw z niespodzianką.

Dzień 1

Pierwszego dnia zwiedzaliśmy wszystkie dostępne stoiska, aczkolwiek nie wszyscy wystawcy się jeszcze pojawili. W głównym holu znajdowała się rejestracja oraz stolik ochrony konwentu.

Arkhamer 2016
Rejestracja

W dużej sali gimnastycznej można było wypożyczyć sporą ilość gier i zagrać przy jednym z dostępnych stołów.

Arkhamer 2016
Gry

W drugiej sali był kącik retro komputerów, gdzie mogliśmy pograć na Atari, Sega, Commodore, Amiga i wielu innych konsolach z dzieciństwa.

Na tyła mniejszej Sali rozstawiano stoły bitewne. Jedne służyły do gier X-Wing, a drugie do Warhammera.

Na boisku na zewnątrz znajdowała się grupa rekonstruująca wojsko oraz strzelnica.

Arkhamer 2016
Namioty wojskowe

W czasie dnia załapaliśmy się również na konkurs DOTA 2, gdzie niektóre pytania nas czasami zaskoczyły. W holu powywieszanych było pełno prac różnych artystów.

Arkhamer 2016
Rysunki

Była też sala z dużą ilością książek z systemami RPG i nie tylko. Z chęcią poczytaliśmy o Dungeons and Dragons oraz Warcraft RPG.

Na koniec dnia większość osób udała się spać do kilku miejsc noclegowych. My mieliśmy okazję spać w malutkiej Sali gimnastycznej na samej górze.

Dzień 2 na Arkhamer 2016

Drugi dzień zaczął się od wspólnego śniadania. Jest to jedyny taki konwent w Polsce, który serwuje poranny posiłek dla wszystkich osób, które śpią w szkole.

Od rana zdążyli rozstawić się wszyscy wystawcy. Był sklep z czasopismami i książkami fantastycznymi.

Arkhamer 2016

Miłe Panie sprzedawały różne akcesoria mangowe oraz anime.

Arkhamer 2016

Dalej ekipa umożliwiała zakup kubków, koszulek lub podkładek pod myszki w różne wzory.

Było też stoisko pełne gier karcianych i planszowych.

Arkhamer 2016
Gry Phalanx

Organizatorzy przygotowali także wystawę z drukarkami 3D.

Z rana odbył się również turniej gry Jugger. Jest to brutalna gra zespołowa znana z filmu postapokaliptycznego z Rutgerem Hauerem “Krew bohaterów”(a.k.a. “Salute of the jugger”).

W międzyczasie poznaliśmy system Diadem. Jest to jeden z systemów RPG, bardzo uproszczona odmiana Dungeons and Dragons. Jest to doskonała pozycja dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z klasycznymi grami fabularnymi (RPG bez komputera) lub wracających do tego hobby po latach. Postać w grze fabularnej Diadem nie jest ograniczana żadną klasą ani profesją – za zgodą MG można zdobywać dowolne cechy i rozwijać postać wedle swojego życzenia. Aby ułatwić ten proces, specjalnie dla graczy została przygotowana unikalna Karta Postaci. Dzięki niej gracze w ogóle nie muszą sięgać do podręcznika – cały proces tworzenia i rozwijania postaci, oraz wszystkie cechy możliwe do wyboru są na niej opisane. Postacie rzucające zaklęcia otrzymują dodatkowo Księgę Zaklęć, z opisem każdego czaru, dostępnego do nauczenia się dla początkujących postaci. Kompletu dopełniają opcjonalne Karty Losu, dostarczające graczom inspiracji przy wymyślaniu historii swoich postaci.

Arkhamer 2016
Podręczniki i kostki do gry w Diadem

Obejrzeliśmy również batalię w bitewniaka X-Wing. Jest to szybka taktyczna gra osadzona w uniwersum Star Wars. W trakcie rozgrywki gracze kontrolują gwiezdne myśliwce Sojuszu Rebeliantów albo Imperium Galaktycznego, wybierają pilotów, którzy siądą za ich sterami, wyposażają je w specjalne bronie i usprawnienia.

Arkhamer 2016
X-Wing – plansza do gry

Zestaw podstawowy zawiera wszystkie element niezbędne dla dwóch graczy do rozpoczęcia przygody z grą X-Wing, w tym pomalowane plastikowe statki, specjalne kości, karty, żetony oraz zasady szybkiego startu. Jeśli gracze będą chcieli wynieść swoją rozgrywkę na zupełnie nowy poziom, mogą skorzystać z zasad zaawansowanych oraz scenariuszy misji, także zawartych w tym pudełku.

Nie zabrakło także Warhammera 40k.

W połowie drugiego dnia uczestniczyliśmy w konkursie wiedzy o grze Mass Effect. Pytań było 150, ale i tak nie daliśmy rady odpowiedzieć na wszystkie. Ogrom świata Mass Effect jest fenomenalny. Pod koniec dnia odbył się konkurs przebierańców. Przybyło kilkanaście osób, które na wybiegu zaprezentowały swoje stroje.

Dzień 3

Ostatni dzień konwentu Arkhamer 2016 zaczął się śniadaniem. Tym razem pojawiło się ciut więcej osób. Od rana graliśmy w kilka gier oraz oglądaliśmy finałowe zmagania w X-Wing oraz Warhammera 40k.

W międzyczasie pograliśmy sobie na starych komputerach w Tanki oraz Super Mario Bros. Konwent zakończył się o godzinie 14:00, a w ramach wolnego czasu pomogliśmy organizatorom uprzątnąć stoły i ławy.

Tuż przed odjazdem do Łodzi, zwiedziliśmy jeszcze znany gród w Kaliszu.

Podsumowanie

Łącznie konwent Arkhamer 2016 odwiedziło 419 osób. Jeżeli do tego doliczyć organizatorów i współpracowników to wyjdzie około 500 osób. Czy to dużo? Jeżeli spojrzeć na to z perspektywy 3 dni, to nie było tłoczno, ale pozwoliło to na poznanie wielu wspaniałych osób oraz porozmawianie na różne tematy. Przychodzili zarówno młodzi, dorośli, jak i starsi wyjadacze. Kilka razy udało się zobaczyć tatę z dziećmi lub całą rodzinę.

Serdecznie dziękujemy za możliwość uczestniczenia w Arkhamer 2016