Do naszej redakcji trafił 27 calowy monitor dla graczy AOC AGON AG271QG. Swoją premierę jednostka miała w styczniu 2017 roku, czyli ponad dwa lata temu. Jednakże od tamtej pory na rynku monitorów niewiele się zmieniło i nadal śmiało można kupować nawet 3 letnie modele. Nasza jednostka prócz 27 calowego ekranu AHVA ma rozdzielczość 2560×1440 pikseli. Do tego producent dołącza moduł G-Sync, który pozwala na uzyskanie 144 Hz lub 165 Hz odświeżania. Cena – około 3000 zł na naszym rynku. Czy warto zatem zainteresować się tym monitorem?

Specyfikacja

Na początek specyfikacja całego urządzenia, abyśmy mieli się do czego odnosić w dalszej części artykułu.

Wyświetlacz:

  • Typ panelu LCD: AHVA
  • Typ wyświetlacza: System W-LED
  • Rozmiar panelu: 27 cali
  • Część widoczna ekranu: 596.74 (poz.) x 335.66 (pion.)
  • Format obrazu: 16:9
  • Optymalna rozdzielczość: 2560 x 1440 pikseli
  • Czas reakcji (standardowy): 4 ms
  • Jasność: 350 cd/m²
  • Współczynnik kontrastu (typowy): 1000:1
  • Kąt widzenia: 178º (poz.) / 178º (pion.)
  • Bez efektu migotania: Tak
  • Funkcje poprawy obrazu: SmartImage Lite
  • Gama kolorów (typowa): NTSC 104%*, sRGB 130%*
  • Kolory wyświetlacza: 16,7 M
  • Częstotliwość odświeżania: 40 – 165 Hz (DisplayPort) / 30 – 83 Hz (inne złącza)
  • sRGB: Tak
  • G-Sync: Tak

Podstawa

  • Pochylenie: -3.5 / 21.5 stopni
  • Obrót o 90 stopni do pionu
  • Zmiana wysokości położenia ekranu w zakresie 135 mm

Możliwości połączeń

  • Wejście sygnału: złącze DisplayPort, HDMI (HDCP)
  • Wejście/wyjście audio: wejście PC audio, wyjście na słuchawki

Moc

  • Tryb włączenia: 45 W (stand.)
  • Tryb gotowości: 0,5 W
  • Tryb wyłączenia: 0,5 W
  • Zewnętrzne: 100–240 V AC, 50–60 Hz

Waga

  • Produkt z podstawą (kg): 6,80 kg
  • Produkt z opakowaniem (kg): 10 kg

Budowa

Opakowanie zewnętrzne

Monitor AOC AGON AG271QG dotarł do nas w dużym opakowaniu o wymiarach 715 x 240 x 480 mm. Przód i tył pudła są dokładnie takie same. Pokazują zdjęcie monitora, jego nazwę oraz listę kluczowych funkcji. Stąd od razu dowiadujemy się o G-Sync, odświeżaniu 165 Hz oraz mamy informację o rozdzielczości QHD. Na koniec wspomniane są dwie funkcje: Shadow Control i Game Control.

AOC AGON AG271QG - pudełko i zawartość

W prawym dolnym rogu możemy zobaczyć także zdjęcie tyłu monitora razem z podstawką. Całe pudło jest ogromne i robi duże wrażenie, jak się na nie spojrzy. Po otwarciu pudełka widzimy styropian, w którym zapakowany jest główny ekran oraz wspomniana wcześniej podstawka. Do tego dochodzą nam jeszcze pozostałe akcesoria: kable, śrubki, instrukcja obsługi, zasilacz oraz przejściówkę VESA.

AOC AGON AG271QG - pudełko i zawartośćW dołączonych kablach znajdziemy: DisplayPort (1.2 m), HDMI (1.8 m), mini-Jack (1.5 m), USB 3.0 (1.5 metra) oraz kabel zasilający.

Budowa monitora

Zacznijmy od matrycy oraz jej osłony. Otrzymujemy tutaj solidną bryłę, która waży kilka kilogramów. Trzeba uważać przy wyjmowaniu, aby jej nie uszkodzić. Zastosowano tutaj 27 calową matrycę AHVA o rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli. Boczne paski osłaniające mają po 11 mm szerokości. Na dolnym pasku znajduje się ładne czerwone logo AGON, a jego szerokość to 18 mm.

Tylna część ekranu ma czarno-czerwone ubarwienie, a po środku znajduje się uchwyt do podstawki. Przykręcenie tego nie zajmuje wiele czasu, ale wymaga odpowiedniej wprawy.

Na bocznym panelu ekranu widzimy złącza USB, audio oraz uchwyt na słuchawki. Port USB oznaczony na żółto pozwala na ładowanie urządzeń, nawet jak komputer jest wyłączony.

Z tyłu natomiast są złącza: DisplayPort, HDMI, zasilanie, 2 x USB 3.0 oraz USB 3.0 typu B do sygnału do komputera.

Zostając przy samej podstawce ma ona 52 cm szerokości i 25 cm głębokości. Została ona zrobiona z dobrej jakości metalu. Jest masywna i dobrze trzyma się na biurku. Oferuje ona obrót ekranu o 20° w każdą ze stron.

Z boku widzimy miarkę, na jakiej wysokości znajduje się aktualnie monitor. Tuż obok znajdują się 4 pozycje odchylenia monitora w pionie, zakresie od -3.5° do 21.5°. Do tego dochodzi również możliwość tzw. pivota, czyli obrotu ekranu o 90°.

Zasilanie i pobór energii

Monitor AOC AGON AG271QG wykorzystuje do zasilania zewnętrzny zasilacz. Przeprowadziliśmy małe pomiary poboru energii, w zależności od różnych stanów ekranu.

AOC AGON AG271QG

Matryca oraz menu OSD

Na spodzie obudowy, po prawej stronie znajdują się przyciski do menu ekranowego.

AOC AGON AG271QG

Patrząc od prawej strony:

  • Włączenie/wyłączenie ekranu
  • Uruchamianie menu
  • Strzałki w lewo i prawo
  • Zmiana wejścia sygnału

Oczywiście jak uruchomimy menu to poszczególne przyciski zmieniają lekko funkcje, poza strzałkami. Uruchamianie menu to potwierdzenie operacji, natomiast zmiana wejścia sygnału to wyjście. Trzeba chwilę pochodzić po menu, aby się przyzwyczaić.

Menu ekranowe monitora wygląda troszkę staroświecko. A szkoda, bo mogła to być dobra karta atutowa dla tego konkretnego modelu. Dodam, że można było zrobić coś na kształt menu w telewizorach.

Opis matrycy

Producent zdecydował się na zastosowanie 27 calowej matrycy AHVA o rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli. Jej odświeżanie może wynosić 60 Hz, 144 Hz lub 165 Hz. Dwie ostatnie wartości są aktywne, jeżeli mamy podłączoną kartę graficzną GeForce, zgodną z technologią G-Sync po kablu DisplayPort. W przeciwnym wypadku monitor będzie miał standardowe 60 Hz odświeżanie.

AOC AGON AG271QG - gra

Maksymalna jasność wynosi aż 350 cd/m2, a kontrast statyczny 1000:1. Podświetlenie matrycy jest zapewnione przez diody White-LED. Ekran został pokryty matową powłoką, która ma zapobiegać odblaskom. Sprawdza się to szczególnie dobrze w jasnych pomieszczeniach, gdzie światło potrafi czasami padać na monitor.

Oto jak wygląda pokrycie barw przez AOC AGON AG271QG.

AOC AGON AG271QG - pokrycie barw - AdobeRGBAOC AGON AG271QG - pokrycie barw - NTSCAOC AGON AG271QG - pokrycie barw - sRBG

Domyślne wartości sprzed kalibracji wynoszą odpowiednio 90% dla jasności, 50% dla kontrastu, koloru gry, 0 dla Cieni, GAMMA1 (2.2) dla Gammy oraz Ciepłe dla Temperatury barwowej. Tą ostatnią wartość można zmienić na np. sRGB, ale nie wygląda to zbyt dobrze. Obraz staje się bardzo jasny i oczy szybko się męczą.

Testy

Do pomiaru wykorzystaliśmy urządzenie Datacolor Spyder4ELITE, kartę graficzną Zotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! Edition oraz kabel DisplayPort. Wszystkie testy wykonaliśmy na monitorze po finalnej kalibracji.

Gamma

Zmierzyliśmy wartości Gamma dla 3 różnych profili, wbudowanych w monitor. Jak widzimy na wykresach, profil GAMMA1 celuje w wartość 2.2, natomiast zmierzona wynosiła 2.0. Profil GAMMA2 ma wbudowaną wartość 2.0, a zmierzona wynosiła 1.9. Profil GAMMA3 celuje w 2.2 i cechuje się 2.2.

AOC AGON AG271QG - GAMMA1 AOC AGON AG271QG - GAMMA2 AOC AGON AG271QG - GAMMA3

Jasność i kontrast (Brightness and Contrast)

Okazuje się, że podane fabryczne wartości jasności są dość zaniżone. Po naszych testach wynika, że monitor może osiągnąć nawet 473 cd/m2. Jest to bardzo wysoka wartość i nie zalecana. Domyślnie powinno się wykorzystywać 200 cd/m2 i tyle zaleca kolorymetr, który posiadamy. Aczkolwiek wiele poradników sugeruje zejść nawet do 120 cd/m2.

AOC AGON AG271QG - Jasność i kontrast (Brightness and Contrast)

Jednorodność koloru

Jednolitość kolorów w różnych partiach ekranu jest w miarę solidna. Do idealności niestety zdecydowanie daleko, zważywszy na fakt lewego dolnego rogu ekranu.

AOC AGON AG271QG - Jednolitość koloru dla jasnościAOC AGON AG271QG - Jednolitość koloru dla jasności

Jednorodność jasności podświetlenia

Tutaj widać dość spore różnice, względem różnych części ekranu. Górne partie są z reguły znacząco ciemniejsze od reszty ekranu.

AOC AGON AG271QG - Jednorodność jasności podświetlenia AOC AGON AG271QG - Jednorodność jasności podświetlenia

Kąty widzenia

Tutaj nie mamy zastrzeżeń. Spoglądając na monitor pod różnymi kątami, nie widzimy odchyłów od standardowego widoku. To bardzo dobry znak.

Podsumowanie testów

Z monitorem spędziliśmy prawie dwa tygodnie. I musimy przyznać, że jesteśmy bardzo zadowoleni. Już po pierwszym wyjęciu i obejrzeniu całej konstrukcji, byliśmy w szoku. Jest ona bardzo dobrze wykonana, elementy są spasowane, a całość bardzo stabilna. AOC postawił również na ładny styl, zarówno patrząc od przodu, jak i z tyłu. Duży plus za świetny mechanizm zmiany wysokości ekranu, który działa płynnie i nie zacina się. Do tego możliwości odchylania ekranu w lewo lub prawo również bez zastrzeżeń. Do gustu przypadła nam również rączka w podstawce do przenoszenia całości. Nie musieliśmy ani razu łapać za główny ekran – uchwyt spełnia swoją rolę idealnie.

Jeżeli chodzi o matrycę to może i ma ona swoje wady, ale w grach ich nie było widać. Uruchomienie produkcji typu DOOM, Forza Horizon, Kingdom Come: Deliverance, Elite Dangerous czy DOTA 2 to była bajka. Rozdzielczość 2560 x 1440 pikseli oraz różne opcje sterowania podświetleniem, świetnie się w tych grach sprawdzają. Dzięki technologii G-Sync nie było smużenia, ani zacięć.

Na minus mogę zaliczyć natomiast brak domyślnie wbudowanych gotowych profili kolorów. Tych trzeba szukać w Internecie, spędzić samemu troszkę czasu na dostrajaniu lub skorzystać z kolorymetru. Tryb sRGB to lekka porażka jak dla nas, ze względu na zbyt dużą jasność. Chwila pracy przy nim i oczy strasznie bolą.

Zalety:

  • Solidna podstawka monitora z dużą opcją regulacji
  • Technologia G-Sync
  • Matryca AMVA z dobrymi kątami widzenia oraz odwzorowaniem kolorów
  • Wygodny uchwyt do przenoszenia monitora
  • Wbudowany hub USB

Wady

  • Duży pobór mocy przy większej jasności
  • Brak dobrych wbudowanych profili kolorów
  • Kiepskie menu OSD, jak na obecne czasy
Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułGigabyte X570 I AORUS PRO WIFI zapowiedziana na początek lipca
Następny artykułQuake II RTX udostępniony oficjalnie na platformie Steam
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.