AMD Ryzen PRO – desktopowa wersja procesora stawiająca na bezpieczeństwo

0

Firma AMD wprowadziła do sprzedaży procesory Ryzen Pro. Zostały one zaprojektowany dla profesjonalnych komputerów stacjonarnych. Posiadają one szereg technologii w dziedzinie ochrony i zabezpieczeń na poziomie układu scalonego.

AMD Ryzen PRO

Na wstępie prezentujemy modele które pojawią się na rynku – premiera dopiero 29 sierpnia. Nowe jednostki nie będą różniły się wydajnością od wersji konsumenckich.

SeriaModelLiczba rdzeniLiczba wątkówZegar w trybie “boost” (GHz)Bazowy zegar (GHz)TDP
Ryzen™ 7 PRO1700X8163,83,495W
Ryzen™ 7 PRO17008163,73,065W
Ryzen™ 5 PRO16006123,63,265W
Ryzen™ 5 PRO1500483,73,565W
Ryzen™ 3 PRO1300443,73,565W
Ryzen™ 3 PRO1200443,43,165W


AMD Ryzen PRO

Procesory Ryzen Pro kierowane są dla małych i dużych firm, którym zależy na tworzeniu wydajnych a zarazem bezpiecznych komputerów do zastosowań profesjonalnych. Głównym atutem ma być cena w stosunku do modeli Intela z tego samego przedziału wydajnościowego. AMD chwali się też, że cała rodzina układów od Ryzen 3 Pro do Ryzen 7 Pro będzie posiadała pełną funkcjonalność jeżeli chodzi o zabezpieczenia. Przytacza tu przykład Intela gdzie tylko rodzina Core i5 oraz i7 posiada funkcję vPro. Poniżej udostępnione przez AMD grafiki porównujące wydajność procesorów Ryzen Pro z układami Intel Core. Oczywiście należy wziąć pewną poprawkę prezentowanych wyników, jednak tak czy siak w środowisku profesjonalnym wypadają one na prawdę nieźle.

Długoterminowe wsparcie. 

AMD Ryzen PRO

AMD dla nowych układów gwarantuje także długoterminowe wsparcie. Gwarancja ma obejmować każdy procesor i trwać 36 miesięcy niezależnie od gwarancji sprzedającego komputer. Dostępność każdego modelu ma wynosić 24 miesiące od momentu wprowadzenia go na rynek.

AMD Ryzen PRO

Funkcje bezpieczeństwa.

AMD Ryzen PRO

Ryzen Pro oferuje sprzętowo obsługiwane technologie kryptograficzne i zabezpieczające. Warto tutaj wspomnieć o bezpiecznym rozruchu (Secure Boot), fTPM (firmware Trust Platform Module), AES, czy funkcje ochrony Windows 10 Enterprise.

Sprzętowe szyfrowanie pamięci TSME, to to samo rozwiązanie, które zastosowano w serwerowych procesorach Epyc. Po uruchomieniu tej funkcji cała komunikacja między procesorem a pamięcią (oraz jej zawartość) jest szyfrowana. Pozostałe funkcje szyfrowania dostępne w procesorach Epyc są niedostępne w wersji Ryzen Pro.

Kolejna funkcja zabezpieczeń to Secure Boot. Daje to pewność, że komputer załaduje w czasie rozruchu tylko podpisane cyfrowo UEFI oraz system operacyjny.

AMD Ryzen PRO

Kolejną funkcją związaną z zabezpieczeniami jest TPM w wersji 2.0, w wariancie programowym – fTMP. Funkcja realizowana jest przez UEFI i koprocesor PSP.

AMD Ryzen PRO

Nowe układy Ryzen Pro obsługują pamięci ECC. Teoretycznie taką funkcję posiadają też desktopowe wersje AMD Ryzen jednak producenci płyt nie są zobowiązani do wsparcia tej technologi na swoich konstrukcjach. Płyty główne dla nowych układów poza obowiązkiem obsługi pamięci ECC, będą posiadały możliwość zdalnego zarządzania za pomocą DASH (Desktop and mobile Architecture for System Hardware).