Firma AMD lub przełamywać niektóre granice w konstrukcji kart graficznych. Tym razem stworzyła najszybszą w historii kartę graficzną klasy Mini ITX – AMD Radeon R9 Nano. Konstrukcja bazuje na znanym układzie graficznym Fiji i jest trzecim produktem z tym rdzeniem, jaki zadebiutował na rynku tego lata. Całość wspomagana jest przez 4 GB pamięci HBM (High-Bandwidth Memory), czyli nowoczesne pamięci o wysokiej przepustowości i taktowaniu 500 MHz. Rdzeń Radeona R9 Nano pracuje na częstotliwości 1000 MHz (jest to maksymalne taktowanie w trybie Boost), ale samo AMD przyznaje, że w związku z limitem mocy karty ustawionym na 175 W, układ będzie typowo pracował w okolicach 900 MHz.

AMD Radeon R9 Nano

AMD Radeon R9 Nano ponadto zrewolucjonizuje konstrukcję komputerów klasy Mini ITX, umożliwiając stworzenie znacznie mniejszych i wydajniejszych maszyn dla wielu graczy. Konstrukcja posiada raptem 15 centymetrów długości i jest chłodzona powietrzem. Układ chłodzenia składa się z aluminiowego radiatora z użebrowaniem biegnącym wzdłuż laminatu karty. Dzięki temu umieszczony centralnie wentylator wymusza w naturalny sposób następujący obieg powietrza: część ciepłego powietrza zostanie wypchnięta za obudowę przez śledź, a druga część przez tylną część karty ucieka do obudowy. Radeon R9 Nano ma pracować typowo przy 75 stopniach Celsjusza, a maksymalna temperatura układu ma wynosić 85 stopni (wtedy prawdopodobnie wentylatory zaczną pracować na maksymalnych obrotach).

Z obsługiwanych technologii warto wymienić: DirectX 12, Vulkan, rozdzielczość 4K, LiquidVR, Eyefinity, CrossFire, FreeSync, funkcja Virtual Super Resolution (VSR) oraz funkcja Frame Rate Target Control (FRTC).

AMD HBM memory

AMD wycenia swój produkt na około 649 dolarów, czyli w identycznej cenie za jaką sprzedawany jest Radeon R9 Fury X, który w Polsce kosztuje nie mniej niż 3000 zł.


Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] oczywiście czekamy z niecierpliwością na wersję Nano. Do tej pory AMD wydało jedynie AMD Radeon R9 Nano, które okazało się bardzo udanym modelem. Radeony Vega niestety miały mieć, ale w końcu […]

trackback

[…] czasu jedna z najpotężniejszych kart graficznych na rynki w edycji mini-ITX. Chodzi mianowicie o Radeona R9 Nano, który zadebiutował 27 sierpnia 2015 roku. A niecały rok temu w sierpniu pokazano koncepcję kart RX Vega […]