AMD prezentuje działające karty Polaris 10 i Polaris 11

0

Firma AMD oficjalnie zaprezentowała pierwsze działające egzemplarze kart graficznych – Polaris 10 i Polaris 11. Oba modele zostały zbudowane w oparciu o 14nm proces technologiczny FinFET, który pozwoli osiągnąć o lepszą wydajność z zastosowaniem mniejszej ilości energii. Według AMD nowe karty mają oferować 2.5-krotny wzrost wydajności na Wat, w stosunku do architektury GCN 1.2, produkowanej w 28nm procesie technologicznym.

Co ciekawe, wstępnie ujawnione specyfikacje nie mówią nic o pamięciach HBM2, które były szumnie zapowiadane przez AMD. Podejrzewamy zatem, że w topowych modelach Polaris, ujrzymy ponownie HBM, być może jeszcze lepiej dopracowane, niż obecna generacja.

Wróćmy jednak do samej prezentacji kart graficznych. Podczas owej konferencji pokazano wszystkim model Polaris 10, zamontowany w obudowie Cooler Master Elite 110, która to należy do formatu ITX. Na monitorze, podłączonym do komputera uruchomiono grę Hitman w trybie DirectX 12, w rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli. Całość działała płynnie w 60 klatkach na sekundę, jednakże nie wiadomo nic o zastosowanych detalach.