AMD pokazuje układy Bristol Ridge i Stoney Ridge

0

Podczas targów Computex firma AMD zademonstrowała siódmą generację APU – Bristol Ridge i Stoney Ridge. Oba z nich zostały oparte na znanej architekturze Excavator i układzie graficznym GCN. Pierwsza seria trafi do procesorów FX, A12 oraz A9, a druga do układów A6 i E2. Układy Bristol Ridge zostały wykonane w 28 nm litografii, jednakże AMD udoskonaliło maksymalnie zarówno wydajność, jak i pobór mocy.

AMD Bristol Ridge i Stoney Ridge

Pojawił się dwukanałowy kontroler pamięci DDR4, kontroler PCI-Express z 12 liniami sygnałowymi, kontroler interfejsów wejścia/wyjścia czy mikroprocesor AMD Secure Processor odpowiadający za bezpieczeństwo. AMD Bristol Ridge zastępuje Carrizo, od którego ma mniejszy pobór moc o maksymalnie 12%. Udało się to zrobić dzięki technologiom:

  • AVFS (Automated Voltage Frequency Scaling) – odpowiada za dopasowanie częstotliwości do napięcia
  • STAPM (Skin Temperature Aware Power Management) – przyspieszenie pracy w zależności od temperatury rdzeni
  • BTC – wyższe napięcia dla poszczególnych stanów energetycznych

AMD Bristol Ridge i Stoney Ridge

Omawiane procesory zapewniają także płynną pracę wielowątkową, szybkie uruchamianie systemu i obsługę wysokiej klasy materiałów wideo zarówno strumieniowanych jak i lokalnie odtwarzanych – wszystko przy zachowaniu optymalnej energooszczędności. Rozwiązania te oferują najlepszą wydajność graficzną i obliczeniową w porównaniu z konkurencją, w tym nawet o 53% wyższą wydajność w grach i o 51% wyższą w aplikacjach służących do pracy, jeśli porównujemy 7. generacji procesor AMD FX z Intel Core i7. Lepsza efektywność energetyczna modelu AMD FX 9800P przekłada się na nawet 12% mniejsze zużycie energii w porównaniu do poprzedniej generacji procesora AMD FX-8800P.

Stoney Ridge natomiast posiada jednokanałowy kontroler pamięci i zastępuje APU z rdzeniami Puma. W środku zintegrowane będę rdzenie Radeon R2, R4 lub R5, ze wsparciem dla dekodowania HEVC i VP9 oraz obsługą HDMI 2.0. Ich TDP to domyślnie 15 W.

AMD 7th Gen 3D Model