AMD pokazuje nowy system nazewnictwa kart graficznych

0

Wraz z premierę karty graficznej Radeon RX 480, wiele osób zauważyło całkowicie nowe nazewnictwo. Nie jest to nic nowego ze strony producentów, ale dla wielu osób interesujących się branżą pozostawało zagadką. Z pomocą przyszła sama firma AMD, która udostępniła schemat nowe sposobu nazywania poszczególnych modeli. I tak od razu możemy zauważyć podział na dwie kategorie: Radeon RX 400 lub Radeon 400.

AMD Radeon - nazewnictwo

Do Radeonów RX 400 będą mogły należeć karty posiadające wydajność większą niż 1.5 TFLOPS i przepustowość pamięci wyższą niż 100 GB/s. Do tego płynność w popularnych grach (DOTA 2, League of Legends, itp) w rozdzielczości 1920×1080 pikseli musi utrzymywać się na poziomie 60 klatek na sekundę.

AMD nie poprzestaje na tym. W oznaczeniu mamy zawartą także generację produktu, tzw. Tiery oraz rewizję. Dla kart Radeon RX zarezerwowano Tier 5 – 9, natomiast dla zwykłych Radeonów 4 – 6. Nowe nazewnictwo może być mylące, szczególnie że kilka modeli, jak Radeon RX 460 i Radeon 460 będą się nakładać. Pozostaje nam zatem czekać na kolejne premiery i ustalenie dobrych cen.