Firma AMD udostępniła mikrokod AGESA 1.0.0.3ABBA dla wszystkich producentów płyt głównych. Najważniejszą zmianą jest kompleksowe opracowanie dot. zachowania 3 generacji procesorów AMD Ryzen w trybie Boost i spoczynku oraz nowych narzędzi monitorujących. W ciągu dwóch tygodniu, w zależności od harmonogramu producentów, powinny zacząć się ukazywać nowe wersje BIOS/UEFI dla użytkowników.

O co tak naprawdę chodzi w tej aktualizacji AGESA 1.0.0.3ABBA? Wielu użytkowników zgłosiło problemy, dotyczące uzyskiwania maksymalnego taktowania w trybie Boost przez procesory Ryzen 3000. AMD wprowadziło optymalizacje, które zwiększają częstotliwość o ok. 25-50 MHz wobec dotychczasowych wartości trybu Boost dla różnych obciążeń. Wprowadzono również aktualizację do zachowania się procesora w trybie spoczynku. Dodano mianowicie filtr aktywności, pozwalający algorytmom sterującym trybem Boost pominąć sporadyczne tętnienia systemu operacyjnego i aplikacji działających w tle.

Warto nadmienić, że 30 września udostępniony zostanie zestaw narzędzi deweloperskich AMD do monitoringu. Celem jest wesprzeć każdego, kto chce tworzyć publicznie dostępne narzędzia do monitorowania pracy procesora, przy użyciu danych pomiarowych z najważniejszych czujników. Nowa wersja AMD Ryzen Master otrzymała obsługę Average Core Voltage API.


Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments