Studio Sandbox Interactive wprowadził do gry Albion Online Beta nowy system Artefaktów. Te specjalne przedmioty zaoferują graczom zupełnie nowy typ ekwipunku – każdy z unikalnym wyglądem, zdolnościami oraz czarami. Artefakty nie są jednak tylko bardziej wartościowymi zdobyczami w strefach PvE. To także całkowicie nowy sposób na jeszcze bardziej rozbudowane podkreślenie różnorodności i unikalności postaci kierowanej przez gracza.

Do dyspozycji graczy zostanie oddane 18 nowych Artefaktów (10 rodzajów broni głównej, 2 rodzaje przedmiotów pomocniczych oraz 2 zestawy zbroi), które będzie można wyprodukować samodzielnie. Docelowo twórcy chcą bowiem udostępnić aż 81 Artefaktów.

Albion Online Beta 1 sierpnia wejdzie w etap finalnej bety. Gra ma miejsce w otwartym świecie zwanym Albion. Akcja toczy się tutaj w średniowiecznym i fantastycznym stylu. Nieważne czy grasz jako zahartowany w bojach wojownik, farmer, kupiec czy rzemieślnik, w tym kreowanym przez użytkowników świecie każda broń i budynek są stworzone wyłącznie przez graczy. Dzięki systemowi „jesteś tym, co nosisz”, wolnym od jakichkolwiek restrykcji związanych z wyborem klasy, utalentowany łucznik może w jednej chwili stać się potężnym magiem, ponieważ wyłącznie od gracza zależy jaką rolę obejmie on w świecie gry. Walki PvP, PvE czy gildia kontra gildia, każda z akcji ma swoje znaczenie oraz konsekwencje. Walki PvP w strefach zagrożenia traktowane są jako potyczki typu „zwycięzca bierze wszystko”. Albion Online jest pierwszą grą, która przenosi doświadczenia znane do tej pory z komputerów osobistych na ekrany tabletów.