Firma ADATA użyczyła nam do testów dysk SSD – ADATA SX950 o pojemności 240 GB. Model ten należy do najwyższej półki wydajnościowej w ofercie konsumenckiej firmy ADATA. Został on zbudowany w oparciu kości Micron 3D MLC NAND i jest przeznaczony dla graczy oraz entuzjastów. Dyski z tej serii mają maksymalną pojemność 960 GB oraz dobrą wydajność na złączu 6 Gb/s. Zaletami tej serii są również 6 letnia gwarancja producenta, możliwość zapisania 800 TB danych oraz 2 mln roboczogodzin.

ADATA SX950

Osoby nie zaznajomione ze stosowanymi technologiami w dyskach SSD, zapraszamy na stronę Pamięci masowe, gdzie wyjaśniamy jak to się obecnie przedstawia.

Wygląd dysku

Dysk przyjechał do nas w takim oto opakowaniu razem z zawartością:

ADATA SX950

Obudowa jest solidna, wykonana z dobrej jakości czarnego, matowego aluminium. Dysk jest bardzo lekki i waży zaledwie 58 gramów.

Po podpięciu i sformatowaniu całego dysku do systemu plików NTFS otrzymujemy rozmiar około 240 GB. Jako kontrolera użyto Silicon Motion. Producent zastosował również pamięć podręczną DDR3L, a także bufor z kości SLC NAND.

Konfiguracja platformy testowej

Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro 64-bit. Dyski miały ustawiony interfejs AHCI i wpięte były w porty SATA 6 Gb/s. Na potrzeby testu przygotowaliśmy odpowiednie paczki plików o wielkości 30 GB, dodatkowe ISO o wielkości 7 GB oraz ISO systemu Windows 10 ze strony Microsoftu. Każdy test powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia.

Model Dostawca
Procesor Intel Core i5 LGA 1155Intel Core i5-2400 PcMod.pl
Płyta główna MSI Z77IA-E53MSI Z77IA-E53 PcMod.pl
Karta graficzna Zotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! EditionZotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! Edition PcMod.pl
Pamięć RAM Pamięć RAM, sprzętGoodRam 8 GB DDR3-1333 MHz PcMod.pl
Dysk twardy ADATA SX950ADATA SX950 ADATA
Obudowa Cougar QBXCougar QBX PcMod.pl
Zasilacz SilentiumPC Enduro FM1 Gold 650WSilentiumPC Enduro FM1 Gold 650W PcMod.pl
System operacyjny Windows 10Windows 10 Pro 64 bity PcMod.pl

Testy

AS SSD Benchmark

AS-SSD Benchmark 1.9.59 to program pozwalający na sprawdzenie wydajności dysków SSD. Analizuje urządzenie z wykorzystaniem różnych próbek.

Kopiowanie obrazu systemu Windows 10

Obraz ISO systemu Windows 10 został skopiowany z jednego katalogu do innego.

ADATA SX950 - Kopiowanie obrazu Windows 10

Rozpakowywanie archiwum z Windows 10

Obraz ISO systemu Windows 10 został wpierw spakowany, a następnie zmierzyliśmy czas rozpakowania z archiwum.

ADATA SX950 - Rozpakowywanie obrazu Windows 10

Czas kopiowania dużej ilości plików (30 GB)

Przygotowaliśmy paczkę z różnymi wielkościami plików. Znajdują się one w kilku katalogach, zarówno małe kilku kB, jak i duże kilku MB. Ma to symulować standardowe kopiowanie na dysku.

ADATA SX950 - kopiowanie dużej ilości plików

Rozpakowywanie pliku ISO (7 GB)

Obraz ISO został odpowiednio skompresowany programem 7zip. Następnie jego zawartość została rozpakowana na testowany dysk.

ADATA SX950 - rozpakowywanie pliku ISO

Instalacja pakietu biurowego LibreOffice

Popularny pakiet biurowy został pobrany i zainstalowany. Czas był mierzony od momentu wciśnięcia przez nas przycisku Instaluj do czasu zakończenia całego procesu.

ADATA SX950 - instalacja LibreOffice

Kopiowanie spakowanego obrazu Windows 10 w 7zip

Obraz ISO systemu Windows 10 został wpierw spakowany do archiwum 7-zip, a następnie zrobiono jego kopiowanie z jednego katalogu do innego.

ADATA SX950 - kopiowanie archiwum z Windows 10

Wielozadaniowość

W tym teście jednocześnie robimy dwie operacje: kopiujemy obraz systemu Windows 10 oraz instalujemy program LibreOffice.

ADATA SX950 - wielozadaniowość

Wszystko zależy tak naprawdę od szybkości kopiowania obrazu systemu Windows 10, które to testy przeprowadziliśmy wcześniej. Prędkość ta ma diametralny wpływ przy wykonywaniu kilku operacji.

Podsumowanie testów ADATA SX950

Dysk ADATA SX950 okazał się wydajny, ale… Nie tak wydajny jakbyśmy tego oczekiwali. O ile w codziennej pracy nie powinno to stanowić różnicy, o tyle przy kopiowaniu plików, czy graniu ma to już duże znaczenie. A mówimy wszakże o dysku z górnej półki cenowej.

Jeżeli przyrównamy go do poprzednich modeli na kościach MLC, to idzie z nimi na równi. Czy zatem sugerowana przez producenta cena jest adekwatna? Na plus zasługuje długa, bo 6 letnia gwarancja producenta oraz ilość zapisanych danych. Ale to chyba tyle z jego zalet.

Zalety:

  • Dobry odczyt i zapis sekwencyjny
  • Dobrej jakości obudowa
  • Bardzo mała waga
  • Duża pojemność
  • Kości pamięci 3D MLC
  • 6 lat gwarancji

Wady:

  • Zbyt wysoka cena w stosunku do oferowanych możliwości
  • W wielu miejscach na równi z Zotac 240 GB Premium Edition i ADATA SU900

Serdecznie dziękujemy polskiemu oddziałowi firmy ADATA za wypożyczenie dysku.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułPięść Zagłady debiutuje w grze Overwatch. Do broni towarzysze
Następny artykułAMD wydaje procesory Bristol Ridge dla konsumentów
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.