Do naszej redakcji zawitał dysk ADATA SU650 480 GB. Model ten dedykowany jest dla użytkowników szukających taniej alternatywy na zmianę dysku talerzowego na dysk z pamięciami półprzewodnikowymi. Nowe jednostki do rodziny tanich dysków 3D TLC dołączyły dość niedawno. Pytanie, jak się sprawdzi nowy dysk z niskiego segmentu cenowego.

Dyski z tej serii mają maksymalną pojemność 480 GB oraz złącze SATA 6 Gb/s. Zaletą jest również 3 letnia gwarancja producenta.

Osoby niezaznajomione ze stosowanymi technologiami w dyskach SSD, zapraszamy na stronę Pamięci masowe, gdzie wyjaśniamy jak to się obecnie przedstawia.

Wygląd dysku

Dysk dotarł do nas w ładnym niebieskim opakowaniu.

Obudowa jest solidna, wykonana z dobrej jakości czarnego, matowego aluminium. Dysk jest lekki i waży 47.5 grama.

Po podpięciu i sformatowaniu całego dysku do systemu plików NTFS otrzymujemy rozmiar około około 113 GB.

Konfiguracja platformy testowej

Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro 64-bit. Dyski miały ustawiony interfejs AHCI i wpięte były w porty SATA 6 Gb/s. Na potrzeby testu przygotowaliśmy odpowiednie paczki plików o wielkości 30 GB, dodatkowe ISO o wielkości 7 GB oraz ISO systemu Windows 10 ze strony Microsoftu. Każdy test powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia.

Model Dostawca
Procesor Intel Core i7 LGA 1155Intel Core i7-3770 PcMod.pl
Płyta główna MSI Z77IA-E53MSI Z77IA-E53 PcMod.pl
Karta graficzna Zotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! EditionZotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! Edition PcMod.pl
Pamięć RAM Pamięć RAM, sprzętGoodram 8 GB DDR3-1333 MHz PcMod.pl
Dysk twardy ADATA SU650 480 GBADATA SU650 480 GB PcMod.pl
Obudowa Cougar QBXCougar QBX PcMod.pl
Zasilacz SilentiumPC Enduro FM1 Gold 650WSilentiumPC Enduro FM1 Gold 650W PcMod.pl
System operacyjny Windows 10Windows 10 Pro 64 bity PcMod.pl

Testy

AS SSD Benchmark

AS-SSD Benchmark 1.9.59 to program pozwalający na sprawdzenie wydajności dysków SSD. Analizuje urządzenie z wykorzystaniem różnych próbek.

Kopiowanie obrazu systemu Windows 10

Obraz ISO systemu Windows 10 został skopiowany z jednego katalogu do innego.

ADATA SU650 480 GB - Kopiowanie obrazu systemu Windows 10

Rozpakowywanie archiwum z Windows 10

Obraz ISO systemu Windows 10 został wpierw spakowany, a następnie zmierzyliśmy czas rozpakowania z archiwum.

ADATA SU650 480 GB - Rozpakowywanie archiwum z Windows 10Przy rozpakowywaniu utrzymywała się stała prędkość 195 – 205 MB/s. Całkiem przyzwoicie.

Czas kopiowania dużej ilości plików (30 GB)

Przygotowaliśmy paczkę z różnymi wielkościami plików. Znajdują się one w kilku katalogach, zarówno małe kilku kB, jak i duże kilku MB. Ma to symulować standardowe kopiowanie na dysku.

ADATA SU650 480 GB - Czas kopiowania dużej ilości plików (30 GB)

Rozpakowywanie pliku ISO (7 GB)

Obraz ISO został odpowiednio skompresowany programem 7zip. Następnie jego zawartość została rozpakowana na testowany dysk.

ADATA SU650 480 GB - Rozpakowywanie pliku ISO (7 GB)

Przez większość czasu prędkość wynosiła około 200 MB/s. Pod koniec zaczęła wzrastać do 300 MB/s i potrafiła osiągnąć nawet 425 MB/s. Jednakże czasami utrzymywała się stała prędkość 200 MB/s.

Instalacja pakietu biurowego LibreOffice

Popularny pakiet biurowy został pobrany i zainstalowany. Czas był mierzony od momentu wciśnięcia przez nas przycisku Instaluj do czasu zakończenia całego procesu.

ADATA SU650 480 GB - Instalacja pakietu biurowego LibreOffice

Kopiowanie spakowanego obrazu Windows 10 w 7-zip

Obraz ISO systemu Windows 10 został wpierw spakowany do archiwum 7-zip, a następnie zrobiono jego kopiowanie z jednego katalogu do innego.

ADATA SU650 480 GB - Kopiowanie spakowanego obrazu Windows 10 w 7-zip

Wielozadaniowość

W tym teście jednocześnie robimy dwie operacje: kopiujemy obraz systemu Windows 10 oraz instalujemy program LibreOffice.

ADATA SU650 480 GB - Wielozadaniowość

Wszystko zależy tak naprawdę od szybkości kopiowania obrazu systemu Windows 10, które to testy przeprowadziliśmy wcześniej. Prędkość ta ma diametralny wpływ przy wykonywaniu kilku operacji.

Podsumowanie testów ADATA SU650 480 GB

Dysk ADATA SU650 480 GB zrobił na nas bardzo dobre wrażenie. Wyniki były wręcz identyczne, jak przy modelu ADATA SU650 240 GB.

Bufor podręczny dawała radę przy wszystkich operacjach. Jedynie czasami występowały dziwne anomalie. Jak np. kopiowanie szło z prędkością 200 MB/s, a pod koniec nagle skakało do wartości 300 – 400 MB/s.

Dysk jest obecnie dostępny w przedziale cenowym 475 – 499 zł. I jest to aktualnie jedno z najtańszych rozwiązań na kościach 3D TLC, oferujące takie parametry.

Producent oferuje 3 lata gwarancji oraz brak limitu zapisanych danych. Ta druga cecha powinna zadowolić osoby, które zapisują ogromne ilości danych na dyskach. Jeżeli ktoś potrzebuje niedrogiego dysku o średniej pojemności, to ADATA SU650 240 GB będzie w sam raz dla niego.

Zalety:

  • Przyzwoite wyniki przy odczycie i zapisie syntetycznym
  • Dobre wyniki przy kopiowaniu plików
  • Niewielka waga
  • 3 lata gwarancji
  • Kości 3D TLC
  • Brak limitu zapisanych danych
  • Atrakcyjna cena w stosunku do oferowanych możliwości

Wady:

  • Mała pojemność po sformatowaniu

Za wypożyczenie dysku dziękujemy polskiemu oddziału firmy ADATA.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułAOC zapowiada monitory P1 przeznaczone dla biznesu
Następny artykułMadmind udostępnia wymagania sprzętowe gry Agony
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.